Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00 +90 212 225 11 12

Duygusal Travma ve Yoga

Travmaya maruz kalmış kişilerde, yoga yapmanın travmaya bağlı devam eden bulgu ve belirtilerde gerileme sağladığı ve psikolojik destek tedavisi ile birlikte hastaların iyileşmesini hızlandırdığı gösterilmiştir.

Yoga yapan hastalarda;

• Anda kalmayı sağlayarak geçmişin üzüntüsü ve geleceğin endişesinde azalma
• Karşılaşılan güçlüklerle baş edebilme stratejileri geliştirme
• Kalp hızı değişkenliğinde artış sağlayarak sempatik sistem baskınlığını azalma
• Kendileri ve çevre ile ilgili yargı ve eleştirinde yumuşama
• Kendini olduğu gibi kabul etme
• Geçmişi olduğu gibi kabul etme düzeylerinde artış görülmüştür.

Hastalar düzenli yoga sonrasında kendilerini daha iyi hissetmiş, depresyon ve anksiyete bulgularında gerileme olmuştur. Günlük streslerle baş edebilme yetenekleri gelişen hastaların günlük stres miktarları azalmış, uykuları düzelmiştir.

Travma öyküsü olan hastaların –özellikle daha önce yoga yapmamışlarsa- travmaya hassas yoga veya yoga terapi ile yoga yapmaya başlamalarını öneririm. Travma hastaları kendilerine dokunulmasından, düzeltilmekten veya toplum içerisinde hata yapmaktan hoşlanmadıkları için hatha yoga dersleri, özellikle başlangıç döneminde fazla gelebilir, hastalar hoşlanmayabilir ve derse geri gelmek istemeyebilir. Süreç içerisinde iyileştikçe, güçlendikçe, tecrübe kazandıkça daha ileri derslere girmek kolaylaşır. Her konuda olduğu gibi burada da 1-2 derste sonuç beklemek de yanlıştır. Travma tedavisi yavaş ilerleyen bir süreçtir, olanı olduğu kadar kabul edip sabırlı olmak, vazgeçmeden devam etmek çok önemlidir.