Pazartesi - Cumartesi 10.00 - 19.00 +90 212 225 11 12

İrritabl Bağırsak Sendromu İçin Yoga

Yoga ve meditasyon yapmanın IBS bulguları için yararlı olduğu gösterilmiştir.


Altı hafta veya daha uzun sürelerle yoga yapan hastalarda;

• İshal ve/veya kabızlık bulguları sıklığında azalma
• IBS bulguları (gaz, ishal, kabızlık) şiddetinde azalma
• Karın ağrısında azalma
• Günlük hayat kalitesinde artış
• Günlük yaşam aktivitelerine katılım düzeyinde artış
• Stres düzeylerinde azalma
• Uyku kalitesinde artış
• Yorgunluk düzeylerinde azalma görülmüştür.

Stres IBS bulgularını en çok artıran faktörlerden birisidir. Yoga ve meditasyon stresle baş etmeyi kolaylaştırır ve günlük yaşam streslerinden etkilenme düzeyini azaltır.

Derin ve uzun süren nefesler vagus sinirini stimüle ederek parasempatik sinir sisteminin devreye girmesini sağlar. Sempatik sistem baskınlığı azaldığı zaman kandaki kortizol ve adrenalin düzeyleri düşer, birey kendini daha rahat ve sakinlemiş hisseder. Parasempatik sinir sisteminin aktivasyonu ile mide bağırsak sistemi, kan dolaşımı düzelir, bağırsaklar rahatlar ve hastaların bulguları geriler.

Yoga yapmak insana kendi vücudu hakkında olan farkındalığını artırır, insan kendi vücudundan gelen sinyalleri daha iyi duymaya başlar. Farkındalık artınca uykusuz kalmanın, stresin, yenilen yiyeceklerin, içilen içeceklerin etkisine daha çok dikkat edilmeye başlanır, kişi kendisine iyi gelen ve gelmeyeni ayırt etmeye başlar. Bu ise uzun vadede hem bulgularda gerileme hem de iyilik halinde artışa neden olur.
Yapabilen hastalarda oturarak veya yerde twist (çevrilme) hareketleri karın içi organlar, özellikle bağırsaklar için masaj görevini de görür. Bu hafif baskı ve esneme hareketleri aynı zamanda sindirim sistemi üzerindeki sinir uçlarını uyarır, bağırsaklar gevşemeyi öğrenir. Twist hareketleri aynı zamanda oluşturdukları basınçla bağırsak içerisindeki fazla gazın atılmasına da yardımcı olur.

Gastroenteroloji hekiminiz yaptığı muayene ve tetkiklerde bir probleme rastlamazsa yakınmalarınız ışığında size IBS tanısı koyabilir. Uygun medikal tedavi ve diyetin düzenlenmesi sonrasında tedavi sürecine yogayı eklemek alınan klinik yararı artırır.

Ancak yoga yaparken hırsla veya başarı hissi ile yaklaşmamak, bedeni incitmeden yapılabildiği kadarı ile hareketleri yapmak önemlidir. Yogaya ayrılan zamanın başında ve sonunda normalden uzun onarıcı dinlenme/dinlenme pozlarına zaman ayırmak önemlidir.

Daha önce yoga yapmamış bir hasta iseniz yoga yapmaya restoratif yoga ve/veya yogaterapi (viniyoga) dersleri ile başlayın. Kendinizi zorlamadan ve strese sokmadan yin yoga, sonrasında hatha yoga derslerine geçin.