Büyük Yorgunluk
Dr. BANU TAŞCI FRESKO - Dr. SILA AKHAN

Koronavirüs Enfeksiyonu ve Sonrası:
Bir nöroloji ve bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı olarak bir araya geldik ve bu kitapta COVID-19 enfeksiyonunu, mutasyonlarını, aşıları, koronavirüs enfeksiyonunun nörolojik bulgularını ve uzun COVID’i sade bir dille anlattık.
COVID-19 pandemisi başladığında en sık etkilenen organın akciğerler olduğunu kabul ediyorduk. Sonra bağırsakların, kalbin, damarların ve sinir sisteminin etkilenebileceğini gördük.
Nörolojik bulguların nadir ortaya olarak görüldüğünü düşünürken, hiç de nadir olmadıklarını deneyimleyerek öğrendik.
2020 yazı sonunda tüm dünya ile birlikte üçüncü dalgaya girerken de sahneye bu defa uzun COVID çıktı.

Uzun COVID’de koronavirüs enfeksiyonu bulguları geçtikten sonra pek çok bulgu devam ediyor; hastaların hayat kalitelerini, verimliliklerini, yaşam sevinçlerini ellerinden alabiliyor. Hastalar en çok kronik yorgunluk, beyin sisi, baş dönmesi, çarpıntı ve fibromiyalji benzeri kas ağrılarından şikayet ediyorlar. Ama liste çok uzun; her geçen gün de yeni bulgular ekleniyor.
Pandeminin yoğunluğu ve hasta yükü nedeniyle uzun COVID hastalarının bulguları önemsenmiyor, dikkate alınmayabiliyor. Hastalar yalnız olduklarını ve anlaşılmadıklarını hissediyorlar.
Enfeksiyon sırasında gereken ilaçları kullanarak, sonrasında sağlıklı beslenerek, hareket ederek ve stres düzeylerinizi azaltarak bulgularla baş etmeniz mümkün. Bir şeyin nedenlerini ve niçinlerini bildiğinizde, hem karşılaşacağınız sorunları hem de bu sorunların üstesinden gelmek için de ne yapmanız gerektiğini de anlıyorsunuz.
Aklınızdaki sorular ile birlikte bu nedenlerin ve niçinlerin cevaplarını bulabilmeniz için bu kitabı yazdık.
RANDEVU AL
Türkçe