Artık Ağrımasın
Dr. BANU TAŞCI FRESKO

Fibromiyalji ve geçmeyen ağrı için bir kılavuz:
Fibromiyalji üzerine yapılmış önemli literatür ve kitaplardan öğrendiğim bilgileri kendi tecrübelerim ve hastalarımdan öğrendiklerimle bir araya getirdim ve ‘Artık Ağrımasın; geçmeyen ağrıya ve fibromiyaljiye çözüm rehberi’ dünyaya geldi.
Kitabı satın alabileceğiniz yerler: İdefix, D&R, BKM Kitap
Ben kendim bir fibromiyalji hastasıyım. Bir hekim olmama rağmen uzun yıllar bu durumun farkında değilim, yakınmalarımı şikayetin kendisine bağlıyor ve gerisini çok düşünmüyordum: Migrenim, depresyonum, kas ağrılarım, IBS bulgularım, hiperaktif mesanem, uyku problemlerim vardı, nokta. Tüm bu yakınmaların tek bir nedene, fibromiyaljiye bağlı olduğunu çok sonraları anladım.

Kendime dair yaşadığım bu aydınlanma sonrasında ise hastalarıma daha farklı bir gözle bakmaya başladım; pek çoğu aynı benim gibi ya fibromiyaljinin varlığından habersizdi, ya da fibromiyalji olanlar eşlik eden yakınmaların bir bütün oluşturduğunun farkında değillerdi.

Ben ağrılarım, geçmeyen depresyonum ve fazla kilolarım için glütensiz beslenmeye başladıktan sonra pek çok yakınmamın gerilediğini gördüm. Migren ve IBS için glütensiz beslenme önerdiğim hastaların özellikle ağrı şiddetlerinde ve beyin sisi bulgularında olan azalma şaşırtıcı düzeydeydi.

Ekim 2017’de ‘Beynini Doğru Besle’ isimli kitabım çıktıktan sonra fibromiyalji hastalarının büyük bir arayışta olduğunu ve nereden başlamaları gerektiğini bilemediklerini de gözlemledim.

Fibromiyalji üzerine yapılmış önemli literatür ve kitaplardan öğrendiğim bilgileri kendi tecrübelerim ve hastalarımdan öğrendiklerimle bir araya getirdim ve ‘Artık Ağrımasın; geçmeyen ağrıya ve fibromiyaljiye çözüm rehberi’ dünyaya geldi.

4.2 5 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
BAHİRE DARICI
BAHİRE DARICI
1 yıl önce
Hocam merhaba nasılsınız?Bahire ben 37 yaşımdayım şu anda.benim fibromiyalji öykümü anlatmak ve sizden açıkçası fikir almak istediğim için yazıyorum.bundan yaklaşık 5 sene önce kars tan tokata tayin olduk ama bizim karstaki son yılımız da da ben sürekli iyileşmeyen bir kış hastalığı olarak tanımlıyordum,oğlum daha 2 yaşındaydı ona bağlı olarak yorgunluktur diyordum ve artık 1000 ml antibiyotikleri normal ağrıkesici niyetine içmeye başlamıştım.hep yorgun mutsuz ağlak .zaten karsta 8.yılımın verdiği bıkkınlık .daha öncesinde geçirdiğim depresyonlar ama en fenası lohusalık depresyonum.en son lohusalık depresyonum da artık bir nöroloji uzmanına gittim lustral verdi kafam dağıldı ama vücut yorgunluğum hiç geçmiyordu inanın okula(öğretmenim buarada 9zorla gidiyordum ve bir yandan da bu yaşta yaşlandım galiba diye üzülüyordum içten içe hep yorgunluk ,balon gibi ödem halbuki yediğime içtiğime hep te dikkat eden biriydim.ya da diyordum bu tokatın havası yaramadı bana.bir gün çok hastaklandım yataktan bile kalkamadım çok kötü bir durumdu çocuğum küçük allahım felçli gibi eşim hastaneye gidelim diyor ama nası ayağa kalkıp nasıl gidicem.bu arada regl dönemlerimde çok sıkıntılı geçiyordu vücudum göğüslerim şişiyor.sinir stre ki anlatamam bileklerimi kessem kanım akmaz derler ya öyle yani.neyse acile gittik .serum taktılar.antibiyotik ağrıkesici filsan ailçları bitti ama yok ben hala aynıyım ama hiç. aklıma da gelmiyor bir doktora gitmek hep yorgunluk diyorum .birgün evde saçlarımı tararken parmak uçlarımın sızladığını hissettim.allah allah ya ne yorgunlukmuş ta parmaklarım sızlar oldu filan .bir arkadaş toplantısında arkadaşım romatizmaymış anlatıo işte allahım o anlatıyo ama sanki beni anlatıyo bende aynı şeyleri yaşıorum dedim.hemen bir fizik tedavi uzmanına görünmei tavsiye etti.tabi ben randevumu aldım.anlattım doktora tahlil verdi bu iltihap değeri varmış 205 çıktı bende kortizonlu bir ilaçtı decort muydu hatırlamıorumve sinirsel bir ilaç verdi .aldım neyse ben ilaçları almaya başladıkça inanın sanki balon patlar ve havası söner ya inanın çle oldum ödemim ve ağrılarım yavai yavaş çekildi vücudumdan.1 ay sonra kontrole çağırmıştı ama ben nasıl mutluyum anlatamam .tekrar kan tahlili yaptı normale dönmüştüm.kortizonu kesti .ama siğer nörolojik ilaca devam ettik 6 ay boyunca şimdi şükür şimödi iyiyim ağrım yok ama bu yorgunluk ve bitkinlik uykudan uyanamama durumun hala devam ediyor.2.bebeğime hamileyim ne yapayım hocam kitabınızı en kısa zaman daedinip okuyacağım inanın heyecanla hem de çünki ben öçok çektim,yoruldum ,üzüldüm iyi ki sizle karşılaştım kitabı okuyun ca da yazacağım ama tavsiyeleriniz beni çok mutlu eder ,şimdiden çok teşekkür ederim,sevgilerimle….
Jale
Jale
1 yıl önce
Kitabınız harika bir fibromiyalji hastası olarak pekçok yeni bilgi öğrendim. Tebrik ediyorum emeğinize sağlık.
Sahide Bilgin
Sahide Bilgin
14 gün önce
Hocam selamlar. 9 yıldır ibs hastasıyım. Nereden okuduysam ibs bin çözümü yok diye yazıyor.dr.un verdiği doğru dürüst bilac yok. İlaç alsam da kâr etmiyor. Yılda kış aylarında olmak üzere bir kere atak geçiriyordum. Ama bu yıl pandemi yılında 3-4 oldu. Hangi kitabınızda ibs ile ilgili içerik var anlayamadım açıklamalardan. Ya da yazacak mısınız? Keşke İzmir’de olsaydınız. Çarem sizde gibi sanki. Ya da buradan önerebileceginiz bir dr. var mıdır? Sevgi ve emeklerinize saygı ile.
RANDEVU AL
Türkçe
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x