KİTAPLAR
Çok okumak yazmayı mı doğuruyor, yazmaya meraklı olanlar çok mu okuyor bilmiyorum; ama çok okumak ve yazmak çoğu zaman el ele gidiyor. Hekim olmak, özellikle iyi hekim olmak ömür boyu öğrencilik demek. Okumayı bırakan hekimler (ve tüm toplum) zamanla körelmeye ve yaşlanmaya, paslanmaya başlıyor. Hiç kimse var olan tüm bilgileri bilemez; her konuda, en iyi bildiğimiz bir konuda bile her zaman öğrenecek bilgiler var. Bu özellikle biz hekimler için geçerli; hem yenilikleri takip etmemiz hem de bizden önceki nesillerin ve hekimlerin kadim bilgilerinden yararlanmamız için devamlı okumamız gerekiyor.
Ben ağrı üzerine iki kitap yazdım: Beynini Doğru Besle (2017) ve Artık Ağrımasın (2019). Bu kitaplarda migren ve fibromiyalji gibi kronik ağrıları ayrıntısı, nedenleri niçinleri ile anlattıktan sonra bu ağrılarla baş edebilme mücadelesinde size yardımcı olacak beslenme, hareket, uyku ve stresle baş etme yollarını anlattım.
Dediğim gibi çok okuyan bir hekim, bir insan olarak beni çok etkileyen ve beni değiştiren kitaplardan da kısa özetler vererek ihtiyacı olanlara bir ışık tutmak istedim.
Beynini Doğru Besle
Dr. BANU TAŞCI FRESKO

Migren hastaları ve kronik ağrı için bir başucu kitabı:
Uzun yıllardır migren hastalarını izlerken edindiğim tecrübe ve bilime dayalı bilgileri birleştirdim ve ortaya ilk kitabım çıktı.
Detaylı Bilgi
Artık Ağrımasın
Dr. BANU TAŞCI FRESKO

Fibromiyalji ve geçmeyen ağrı için bir kılavuz:
Fibromiyalji üzerine yapılmış önemli literatür ve kitaplardan öğrendiğim bilgileri kendi tecrübelerim ve hastalarımdan öğrendiklerimle bir araya getirdim ve ‘Artık Ağrımasın; geçmeyen ağrıya ve fibromiyaljiye çözüm rehberi’ dünyaya geldi.
Detaylı Bilgi

KİTAP ÖNERİLERİ

Temmuz 4, 2020

Travma ve İyileşme

Şiddetin sonuçları: Ev içi istismardan siyasi teröre Judith Herman Türkçeye çeviren: Tamer Tosun İngilizce ilk basım: 1992Türkçe ilk basım: 2007, Literatür Yayınları  Judith Lewis Herman Harvard Üniversitesi Tıp […]
Haziran 26, 2020

Beynim neden çalışmıyor?

Why isn’t my brain working?Datis Kharrazian Elephant Press 2013 Dr Datis Kharrazian nörolojik ve otoimmün nörolojik hastalıklarda fonksiyonel ve bütüncül yaklaşım yapan bir hekim. 2013 senesinde yayımlanan […]
Haziran 20, 2020

Yoga Bedeni, Buddha Zihni

Amerika’da ilk baskısı 2004 senesinde yayınlanan bu kitabın yazarı New York’daki Om Yoga Merkezi’nin kurucusu Cyndi Lee. Kitabını, fiziksel ve spiritüel esenlik için bütüncül bir rehber […]
RANDEVU AL
Türkçe