KİTAPLAR
Çok okumak yazmayı mı doğuruyor, yazmaya meraklı olanlar çok mu okuyor bilmiyorum; ama çok okumak ve yazmak çoğu zaman el ele gidiyor. Hekim olmak, özellikle iyi hekim olmak ömür boyu öğrencilik demek. Okumayı bırakan hekimler (ve tüm toplum) zamanla körelmeye ve yaşlanmaya, paslanmaya başlıyor. Hiç kimse var olan tüm bilgileri bilemez; her konuda, en iyi bildiğimiz bir konuda bile her zaman öğrenecek bilgiler var. Bu özellikle biz hekimler için geçerli; hem yenilikleri takip etmemiz hem de bizden önceki nesillerin ve hekimlerin kadim bilgilerinden yararlanmamız için devamlı okumamız gerekiyor.
Ben ağrı üzerine iki kitap yazdım: Beynini Doğru Besle (2017) ve Artık Ağrımasın (2019). Bu kitaplarda migren ve fibromiyalji gibi kronik ağrıları ayrıntısı, nedenleri niçinleri ile anlattıktan sonra bu ağrılarla baş edebilme mücadelesinde size yardımcı olacak beslenme, hareket, uyku ve stresle baş etme yollarını anlattım.
Dediğim gibi çok okuyan bir hekim, bir insan olarak beni çok etkileyen ve beni değiştiren kitaplardan da kısa özetler vererek ihtiyacı olanlara bir ışık tutmak istedim.
Beynini Doğru Besle
Dr. BANU TAŞCI FRESKO

Migren hastaları ve kronik ağrı için bir başucu kitabı:
Uzun yıllardır migren hastalarını izlerken edindiğim tecrübe ve bilime dayalı bilgileri birleştirdim ve ortaya ilk kitabım çıktı.
Detaylı Bilgi
Artık Ağrımasın
Dr. BANU TAŞCI FRESKO

Fibromiyalji ve geçmeyen ağrı için bir kılavuz:
Fibromiyalji üzerine yapılmış önemli literatür ve kitaplardan öğrendiğim bilgileri kendi tecrübelerim ve hastalarımdan öğrendiklerimle bir araya getirdim ve ‘Artık Ağrımasın; geçmeyen ağrıya ve fibromiyaljiye çözüm rehberi’ dünyaya geldi.
Detaylı Bilgi

KİTAP ÖNERİLERİ

Temmuz 2, 2019

Yatağını Topla: Hayatınızı ve Belki de Dünyayı Değiştirebilecek Küçük Şeyler

William H. McRaven Çevirmen: Sevinç Şeyla TezcanPegasus Yayınları, 2017 Amiral William H McRaven ABD deniz komandolarının başı. Deniz komandosu (Navy seal) eğitiminde aldığı derslere dayanarak, 2014 senesinde […]
Mayıs 6, 2019

Yoga ile travmanın üstesinden gelmek

Overcoming Trauma through Yoga: Reclaiming Your Body Yazarlar: David Emerson, Elizabeth Hopper, Bessel van der Kolk (Giriş), Peter A. Levine (Önsöz), Stephen Cope (Önsöz) Yayın Evi: North Atlantic Books, 2011 “Yoga ile Travmaların […]
Mayıs 6, 2019

Yaşam için 12 kural

12 Rules for life: an antidote to chaos Yazar: Jordan B Peterson Yayın evi: Random House Canada, 2018 Jordan B. Peterson, Toronto Üniversitesi’nde Psikoloji profesörü, ‘Yaşam […]
RANDEVU AL
Türkçe