KİTAPLAR
Çok okumak yazmayı mı doğuruyor, yazmaya meraklı olanlar çok mu okuyor bilmiyorum; ama çok okumak ve yazmak çoğu zaman el ele gidiyor. Hekim olmak, özellikle iyi hekim olmak ömür boyu öğrencilik demek. Okumayı bırakan hekimler (ve tüm toplum) zamanla körelmeye ve yaşlanmaya, paslanmaya başlıyor. Hiç kimse var olan tüm bilgileri bilemez; her konuda, en iyi bildiğimiz bir konuda bile her zaman öğrenecek bilgiler var. Bu özellikle biz hekimler için geçerli; hem yenilikleri takip etmemiz hem de bizden önceki nesillerin ve hekimlerin kadim bilgilerinden yararlanmamız için devamlı okumamız gerekiyor.
Ben ağrı üzerine iki kitap yazdım: Beynini Doğru Besle (2017) ve Artık Ağrımasın (2019). Bu kitaplarda migren ve fibromiyalji gibi kronik ağrıları ayrıntısı, nedenleri niçinleri ile anlattıktan sonra bu ağrılarla baş edebilme mücadelesinde size yardımcı olacak beslenme, hareket, uyku ve stresle baş etme yollarını anlattım.
Dediğim gibi çok okuyan bir hekim, bir insan olarak beni çok etkileyen ve beni değiştiren kitaplardan da kısa özetler vererek ihtiyacı olanlara bir ışık tutmak istedim.
Beynini Doğru Besle
Dr. BANU TAŞCI FRESKO

Migren hastaları ve kronik ağrı için bir başucu kitabı:
Uzun yıllardır migren hastalarını izlerken edindiğim tecrübe ve bilime dayalı bilgileri birleştirdim ve ortaya ilk kitabım çıktı.
Detaylı Bilgi
Artık Ağrımasın
Dr. BANU TAŞCI FRESKO

Fibromiyalji ve geçmeyen ağrı için bir kılavuz:
Fibromiyalji üzerine yapılmış önemli literatür ve kitaplardan öğrendiğim bilgileri kendi tecrübelerim ve hastalarımdan öğrendiklerimle bir araya getirdim ve ‘Artık Ağrımasın; geçmeyen ağrıya ve fibromiyaljiye çözüm rehberi’ dünyaya geldi.
Detaylı Bilgi

KİTAP ÖNERİLERİ

Ocak 26, 2020

Hector’un Mutluluk Arayışı

Le Voyage d’Hector ou La Recherche du Bonheur, 2002 François Lelord Çevirmen: Aylin Yengin  Sayfa6, İnkılap Yayınları  * Hector’un mutluluk arayışı, dünyada 2 milyondan fazla satmış ve 2014’te sinemaya uyarlanmış bir kitap.  Yazarı François Lelord, Fransız […]
Ocak 15, 2020

Tüfek, Mikrop ve Çelik

Tüfek, Mikrop ve Çelik  İlk baskı:1998 Jared Diamond Çevirmen; Ülker İnce  Pegasus Yayınları Jared Diamond, Pulitzer ödüllü Amerikalı bir bilim adamı: coğrafya, tarih, antropoloji uzmanı, çevre […]
Ocak 7, 2020

Hepsi bu kadar mı? Hayatın anlamı ve geleceğe bırakılan miras üzerine düşünceler

Is that all there is? Thoughts on the meaning of life and leaving a legacy Julia Neuberger Rider Books, 2011 (2018) Julia Neuberger (Barones Neuberger)  İngiliz […]
RANDEVU AL
Türkçe